Committees

Program Committee

Member(s)Affiliation
Dalal AlrajehImperial College, UK
Luis Soares BarbosaUniversity of Minho, PT
Ezio BartocciTU Vienna, AT
Nikolaj BjørnerMicrosoft, US
Sandrine BlazyUniversity of Rennes, FR
Borzoo BonakdarpourMichigan State University, US
Pablo CastroUniversity of Rio Cuarto, AR
Ana CavalcantiUniversity of York, UK
Milan ČeskaBrno University of Technology, CZ
Marsha Chechik (Co-Chair)University of Toronto, CA
Nancy DayUniversity of Waterloo, CA
Bernd FischerStellenbosch University, ZA
Arie GurfinkelUniversity of Waterloo, CA
Reiner HähnleTU Darmstadt, DE
Ichiro HasuoNational Institute of Informatics, JP
Keijo HeljankoUniversity of Helsinki, FI
Holger HermannsSaarland University, DE
Peter HöfnerAustralian National University, AU
Marieke HuismanUniversity of Twente, NL
Adrian FrancalanzaUniversity of Malta, MT
Einar Broch JohnsenUniversity of Oslo, NO
Sebastian JungesRadboud University, NL
Joost-Pieter Katoen (Co-Chair)RWTH Aachen University, DE
Martin LeuckerUniversity of Lübeck, DE
Yi LiNanyang Technological University, SG
Lei MaUniversity of Alberta, CA
Mieke MassinkCNR-ISTI, IT
Christoph MathejaTechiuncal University of Denmark, DK
Annabelle McIverMacquarie University, AU
Claudio MenghiMcMaster University, CA
Jan PeleskaUniversity of Bremen, DE
Andre PlatzerCarnegie Mellon University, USA
Jan-Oliver RingertBauhaus University Weimar, DE
Baishakhi RayColumbia University, US
Christina SeceleanuMalardalen University, SE
Marjan SirjaniMalardalen University, SE
Paola SpoletiniKennesaw State University, US
Jun SunSingapore Management University, SMG
Emilio TuostoGran Sasso Science Institute, IT
Matthias VolkUniversity of Twente (AE Chair), NL
Ou WeiThales, CA
Mike WhalenAmazon Web Services, US
Mingsheng YingUniversity of Technology Sydney, AU
Naijun ZhanChinese Academy of Sciences, CN

Organizing Committee

RoleMember(s)
GeneralMartin Leucker
PC ChairJoost-Pieter Katoen
Marsha Chechik
AE ChairMatthias Volk
Workshop ChairsEsfandiar Mohammadi
Volker Stolz
Tutorial ChairsMartin Sachenbacher
Cesar Sanchez
Publicity ChairsViolet Ka I Pun
Exhibition ChairsTim Suthau
Einar Broch Johnsen
Marieke Huisman
Industry Day ChairsTim Suthau
Ralf Huuck
Grigore Rosu
Alexander Weiss
Oksana Tkachuk
Chih-Hong Cheng
Financial ChairsMaria Ostanina
Local Organization ChairsMartin Mildner
Doctoral SymposiumRalf Möller
Wolfgang Ahrendt
FM meets AI Track ChairÖzgür Özcep
Benedikt Bollig
Daniel Neider

Steering Committee

RoleMember
ChairAna Cavalcanti
TreasurerNico Plat
SecretaryLars-Henrik Eriksson
ConferencesMaurice ter Beek
CommunicationEinar Broch Johnsen